0
155
Arhivă

Handbal Club Buzău a scăpat de emoțiile barajului pentru rămânerea în Liga Națională masculină!

Echipa buzoiană a jucat, în deplasare, cu CSU Suceava, în etapa 26-a Ligii Zimbrilor, ultima din stagiunea 2022-2023. Deși la pauză sucevenii aveau un avantaj de patru goluri (19 la 14), Handbal Club Buzău a avut o a doua repriză mult mai bună și a recuperat diferența, reușind să termine partida la egalitate, scor final 30-30. Rezultatul, corelat cu victoria Focșaniului la Vaslui, păstrează în primul eșalon atât echipa din Buzău, cât și CSU Suceava.

Un eventual baraj pentru rămânerea în prima ligă ar fi însemnat un pas mare în spate pentru Handbal Club Buzău față de sezoanele precedente. Pe final de sezon, formația buzoiană a fost în cădere liberă, înregistrând o serie de opt partide consecutive fără victorie în campionat.