AU ÎNVINS STEAUA!

0
208

Victorie mare pentru Handbal Club Buzău. Jucătorii lui Gabriel Armanu s-au impus în partida din deplasarea, de sâmbătă, de la București, cu Steaua. Handbaliștii buzoieni nu au avut complexe în fața formației de pe locul 5 in Liga Națională de handbal masculin și au câștigat, în etapa a 18-a, cu 32-30 (15-14).

Handbal Club Buzău a reușit o prestație de zile mari și a intrat la pauză cu avantaj minim, după ce au condus cu 4-2, 8-7 și 15-12. În repriza secundă, tot buzoienii au fost vioara întâi, iar tabela a indicat 23-17 pentru Handbal Club! Steaua a încercat să revină în joc și s-a apropiat la  două goluri, 26-28, dar tot Buzăul a fost în față pentru 32-28! Gazdele au marcat ultimele două goluri ale partidei, dar soarta punctelor era deja pecetluită.

În urma acestui succes, Handbal Club Buzău acumulează 22 de puncte și rămâne pe locul 9. Etapa viitoare, echipa buzoiană joacă acasă cu CSM Oradea, ultima clasată în Liga Zimbrilor.