DOAR UN EGAL LA SIGHIȘOARA

0
164

Handbal Club Buzău a reușit doar un egal în deplasarea de la Sighișoara, formație clasată pe locul 12 în Liga Zimbrilor.

Prima repriză, ca de altfel întreg meciul, a stat sub semnul echilibrului, cu HCM Sighișoara la conducere. Ratările mari ale buzoienilor au permis gazdelor să intre la pauză cu un avantaj de două goluri: 16-14.

La reluare, formația din Sighișoara, încurajată de o sală arhiplină, și-a impus jocul și se părea că se îndreaptă către o victorie sigură. În minutul 49, ardelenii conduceau cu 27-24, o diferență greu de surmontat după cum evoluau ostilitățile din teren. Handbal Club Buzău a avut însă puterea să revină în joc și a egalat în minutul 56. Ba chiar, cu un minut înainte de final, buzoienii au preluat conducerea, însă gazdele au egalat la 29.

Echipa buzoiană a avut șansa unui ultim atac, dar a ratat ocazia de a înscrie. S-a încheiat 29 la 29, un rezultat care nu mai contează în economia campionatului.