GLORIA E ÎN PLAY-OFF!

0
343

Gloria Buzău a obținut calificarea în play-off-ul Ligii a II-a. Buzoienii au învins cu 5-0, pe propriul teren, pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu, încheind astfel sezonul regular pe locul 4, cu 34 de puncte. Primul gol al glorioșilor a venit în minutul 35, prin vârful Chică-Roșă, ce a profitat de o bâlbâială în apărarea gorjenilor. După pauză, Gloria Buzău a mai bifat încă 4 goluri prin Rădulescu (min. 70), Perianu (min. 77), Prejmeran (min. 79) și Dumitru (min. 83). Cel mai frumos gol al meciului, și ultimul al buzoienilor, a venit de la Cristi Dumitru, buzoianul  format la LPS, care a tras un șut înșelător, de la 25 de metri.

Până acum, cele două grupări s-au duelat în Liga 2 de șase ori, buzoienii conducând 3-1 la triumfuri directe. După meciul din weekend, echipa lui Andrei Prepeliță a devenit astfel ultima calificată în play-off-ul Ligii a 2- a. În acest moment, pe locurile direct promovabile se află Unirea Slobozia și Gloria Buzău. Programul play-off-ului va fi stabilit de către FRF marți, 19 martie, de la ora 12:00, la sediul FRF, unde va avea loc tragerea la sorți. În Liga 2 va urma o pauză de o săptămână, din cauza meciurilor echipelor naționale, play-off-ul urmând să debuteze în jurul datei de 30 martie 2024.