WEEKENDUL AMICALELOR

0
240

Weekend plin pentru echipele de handbal buzoiene. Sâmbătă, în Sala Apollo din Capitală, jucătoarele SCM Gloria Buzău au dat replica, într-un meci amical, campioanei CSM București, care și-a prezentat lotul. Jocul buzoiencelor a arătat bine, dar numai în prima repriză, când au condus în câteva rânduri. La un moment dat, Gloria s-a distanțat la trei goluri diferență, (10-7), însă CSM a revenit repede în joc, egalând la 11. Bucureștencele au preluat conducerea intrând la pauză în avantaj, 17-15.

A doua repriză a aparținut în totalitate bucureștencelor, care, în final, s-au impus cu 34 la 24.

Tot sâmbătă, Handbal Club Buzău a încheiat triumfătoare Memorialul Constantin Căpățână. Handbaliștii buzoieni au dispus în finală de CSM Focșani. A fost o premieră, buzoienii nereușind, până în acest weekend, să bată formația vrânceană.

În prima etapă a ligii masculine de handbal, pe 27 august, Handbal Club Buzău va întâlni, acasă pe CSM București. Handbalistele de la SCM Gloria vor începe campionatul pe 2 septembrie, când vor juca în deplasare cu Dunărea Brăila.