METALUL, MATEMATIC CALIFICATĂ LA BARAJ

0
190

Weekend bun pentru Metalul Buzău, care și-a asigurat matematic prezența la baraj, chiar dacă nu a câștigat meciul, pe teren propriu, cu Unirea Braniștea.
Partida, una cu miză mare, a avut destul de puține faze de poartă. Buzoienii puteau deschide scorul în prima repriză, însă lovitura de cap a lui Arnăutu a fost parată, miraculos, de portarul gălățenilor. În schimb, cei de la Braniștea nu au dat mari emoții apărării conduse de Ghinga.
Nici a doua repriză nu a fost deloc spectaculoasă. Metalul a avut cea mai mare ocazie în minutul 90, dar șutul violent al lui Tudorică, expediat de la șaisprezece metri, a fost scos, din nou, de portarul oaspeților. S-a încheiat 0-0, un punct suficient pentru buzoieni, care
mai au de disputat două etape pentru a vedea de pe ce loc merg la baraj.
În schimb, CSM Râmnicu Sărat a călcat, din nou, strâmb, de data aceasta acasă, cu Aerostar Bacău. Râmnicenii au pierdut cu 2-0 și gâfâie în continuare în cursa către promovare. Nici rezultatele etapei nu i-au ajutat pe galben-albaștri, întrucât o victorie a Metalului Buzău ar fi fost suficientă pentru ca cele două grupări buzoiene să