VICTORIE LA SCOR PENTRU GLORIA BUZĂU

0
310
Sursa foto: progresulspartac.com

Gloria Buzău a umilit Progresul Spartac București, într-un meci amical disputat sâmbătă, 16 iulie, la Zărnești. A fost 5-1 la pauză pentru formația buzoiană, iar la finalul celor 90 de minute tabela a arătat 8-1. Cel mai bun om al echipei lui Cristi Pustai a fost Valentin Alexandru, autorul a trei goluri. Pentru Gloria Buzău au mai punctat Cristian Ciobanu, autorul a două goluri, Alin Cârstocea, Andrei Blejdea și Andrei Banyoi, ultimii trei cu câte un gol. Pentru Progesul a înscris golul de onoare Ionuţ Tudorache, în minutul 31, atunci când scorul era deja 4-0 pentru Gloria. Eșecul aspru înregistrat de Progresul Spartac poate fi pus și pe seama faptului că nu a putut utiliza șapte jucători din diverse motive.

Gloria Buzău a mai disputat trei meciuri în actuala perioadă de pregătire de vară. Echipa din Crâng a trecut cu 8-1 de Voinţa Lanurile, o echipă din Liga 4 din Buzău, pentru ca apoi să piardă în fața Unirii Slobozia, scor 0-2. Ambele partide au avut loc înaintea deplasării în cantonamentul de la Poiana Brașov. În prima partidă din cantonament, echipa buzoiană a trecut de Oțelul Galați cu 4-0. Gloria o va mai întâlni, după confruntarea cu Progresul Spartac, și pe Metaloglobus, pe 19 iulie.