VICTORIE MARE

0
294

Victorie mare, pentru Handbal Club Buzău, echivalentă cu rămânerea în Liga națională de handbal masculin. Într-una dintre cele mai dure deplasări din campionat, echipa buzoiană a întâlnit-o, duminică seară, în etapa a 20-a, pe CSU Suceava. A fost un meci pe care buzoienii l-au avut tot timpul sub control, dar care era să se termine dramatic! Jucătorii lui Pero Milosevic s-au văzut egalaţi la 27 în minutul 57, iar cu 50 de secunde înainte de final Tîrzioru a adus Suceava în avantaj: 28-27. Deznodământul nedrept a fost schimbat în ultimele secvenţe ale partidei. Vuk Milosevic (se citește Miloșevici) a egalat pe atacul buzoian, iar Aleksandar Glendza a trimis o explozie în poarta Sucevei fix în ultima secundă! S-a încheiat 28-29 pentru Handbal Club Buzău, iar, prin cele trei puncte câștigate, emoţiile barajului sunt acum departe. Handbal Club Buzău a urcat pe locul 8 după victoria de la Suceava, la 7 puncte de poziţiile de baraj. Pentru echipa buzoiană urmează o pauză în campionat, până pe 5 martie, când va avea loc o deplasare la Turda.