SIMONA HALEP ELIMINATĂ DIN COMPETIȚIA MIAMI OPEN, ÎN PRIMUL SĂU MECI DE LA SUSPENDARE

0
241

Simona Halep a pierdut, în trei seturi, în prima ei partidă oficială jucată după un an și șapte luni, cea cu Paula Badosa, din turul 1 al Miami Open.

Halep a câștigat setul de debut cu 6-1, dar le-a cedat pe următoarele două, în fata numărului 80 în clasamentul WTA, Paula Badosa.

În ciuda pauzei extrem de mari, Simona a jucat foarte bine. Chiar a avut același număr de ași cu Badosa (5), sportivă care este recunoscută pentru serviciul puternic.

Halep a făcut mai puține greșeli neforțate, 39 față de cele 53 ale adversarei, însă diferența s-a făcut la mingile direct câștigătoare, unde Halep a avut 18, iar Badosa, 35.

Pentru Badosa, meciul cu Halep reprezintă prima ei victorie împotriva românce și prima victorie împotriva unui fost lider mondial după trei ani.

Scor final: Simona Halep – Paula Badosa 6-1, 4-6, 3-6, după două ore de joc.