GUSTUL DULCE AL VICTORIEI

0
139

Echipa feminină de handbal Gloria Buzău a câștigat meciul cu CSM Corona Brașov, din cadrul etapei a 19-a a Ligii Florilor. Scorul a fost 32-29 pentru Buzău, după ce la pauză, elevele antrenate de Daniel Anca au condus cu 16-13.

Buzăul a avut ceva emoții când s-a văzut egalat în minutul 45. Fetele însă și-au revenit și au preluat conducerea pe tabela de marcaj. Raluca Nicolae, Ilyna și Blažević au marcat la timp, iar portarul Măzăreanu a scos trei mingi, asigurând Gloriei Buzău un final de meci liniștit. După victoria de sâmbătă, Buzăul a egalat Craiova (locul 6) la puncte, chiar înaintea meciului direct din Bănie, care se va juca pe 23 martie.

Elevele lui Daniel Anca mai au de jucat 7 etape, până la finalul campionatului. Cel mai important meci este însă sfertul de Cupă de la Buzău cu Rapidul, ce va avea loc pe 27 martie.