VICTORIE CLARĂ PENTRU SCM GLORIA

0
267

Victorie așteptată pentru SCM Gloria Buzău, în fața unei echipe deloc comode, CSM Târgu Jiu.

Handbalistele de la Gloria au început foarte bine partida din Sala Sporturilor Romeo Iamandi, iar după primele zece minute aveau un avantaj de 5 goluri, fără să primească vreunul. Oltencele au revenit în meci pe fondul unor ratări mari ale buzoiencelor și au redus diferența la numai un gol. Totuși, la pauză, Gloria și-a asigurat un avantaj oarecum liniștitor: 12-9.

Și în a doua parte a meciului, echipa buzoiană a condus ostilitățile. CSM Târgu Jiu a reușit să se apropie la un singur gol, în minutul 47, însă a fost doar un foc de paie. Finalul partidei a fost dominat de Gloria care și-a impus ritmul și a câștigat clar, 26-22.

În urma acestei victorii, Gloria se menține pe locul 7 în clasament, la trei puncte de SCM Craiova. Etapa viitoare, formația buzoiană va juca sâmbătă, 16 martie, cu Corona Brașov. Va fi și o repetiție pentru partida cu Rapid din Cupa României, reprogramată pentru 27 martie.