PRIMA VICTORIE DIN ACEST AN

0
288

Handbal Club Buzău a obținut prima victorie din 2024. Handbaliștii buzoieni s-au impus, în deplasare, cu 28 la 26, în fața celor de la Universitatea Cluj.

Prima repriză a fost foarte echilibrată, cu clujenii în dese rânduri la conducere, dar cu buzoienii revenind de fiecare dată. Totuși, în minutul 26, Universitatea a reușit să se distanțeze la patru goluri, avantaj cu care au și intrat, de altfel, la cabine. Tabela arăta 14-10 la pauză și părea că echipa gazdă nu va putea scăpa din mână victoria.

În repriza secundă, Handbal Club Buzău a redus, însă, rapid din diferență, apropiindu-se la un singur gol în minutul 36. Clujenii au gestionat bine momentul psihologic și au păstrat echilibrul până în ultimul minut de joc. Atunci buzoienii au avut două momente de grație și au înscris pentru o victorie pe muchie de cuțit: 26-28.

În urma victoriei, Handbal Club Buzău a urcat pe locul 6, cu 27 de puncte, la doar două puncte de CSM București.