SCM GLORIA BUZĂU, APROAPE DE O MARE SURPRIZĂ

0
302

SCM Gloria Buzău a fost aproape de o mare surpriză în etapa a 12-a a Ligii Florilor. Buzoiencele au făcut o partidă foarte bună în fața campioanei și liderei clasamentului, CSM București, chiar pe terenul acesteia, nelăsând nicio clipă să se vadă diferența din clasament. Buzoiencele au condus cu trei goluri în prima repriză, însă bucureștencele au revenit, intrând la cabine cu avantaj minim, 14-13.
A doua repriză a fost la fel de echilibrată, cu greșeli de ambele părți, inclusiv din partea brigăzii de arbitri. Gloria a fost în joc până la final, însă CSM a marcat la ultimul atac, cu două secunde înainte de final, prin Cristina Neagu. S-a terminat 25 la 24, însă jocul prestat de buzoience dă speranțe pentru o clasare decentă, în Liga Florilor.
În urma rezultatului, Gloria e pe locul 7 în clasament, cu 16 puncte, la distanță considerabilă de locurile care duc în cupele europene.