CALIFICARE LEJERĂ PENTRU SCM GLORIA

0
338

SCM Gloria Buzău s-a calificat în optimile Cupei României la handball feminin, după o victorie lejeră la Slobozia, cu Unirea, o întâlnire în care orice alt rezultat ar fi fost considerat o mare surpriză. Buzoiencele s-au impus cu 38-24, după un meci în care gazdele au reușit să păstreze echilibrul doar în primele 10 minute. Meciul era ca și decis încă de la pauză, moment în care Gloria conducea confortabil, 17-11.

Antrenorul Daniel Anca a trimis în teren toate jucătoarele pe care le-a avut la dispoziție, dovadă și cifrele înregistrate după meci.  Blazevic, Pal și Nicolae au fost principalele marcatoare, cu câte cinci reușite, în timp ce aproape toate echipierele acestora au reușit să-și treacă în cont câte cel puțin un gol.

Partidele din optimile Cupei României se vor disputa pe 17 februarie. Miercuri, echipa buzoiană dispută și primul meci din campionat, în deplasare, cu CSM București.