ÎNFRÂNGERE LA MALUL MĂRII

0
205
Foto arhiva

Înfrângere pentru Handbal Club Buzău, însă după o nouă partidă reușită, cel puțin în prima parte, în fața unei echipe europene, CSM Constanța, lider la zi în Grupa H a Cupei Federației Europene.

Buzoienii au făcut o primă repriză excelentă, pe malul mării, conducând aproape tot timpul, la un moment dat chiar și cu patru goluri, 17-13. La pauză, a fost 18-16 pentru Handbal Club, un avantaj destul de fragil.

În a doua parte a meciului, constănțenii au întors în favoarea lor jocul, speculând mai toate erorile comise de echipa din Buzău. Au egalat după cinci minute, moment în care totul s-a schimbat. CSM Constanța a controlat partida  și și-a mărit avantajul. Buzoienii s-au apropiat la trei goluri, cu opt minute înainte de final, însă revenirea nu s-a mai produs. S-a încheiat 38 la 32, pentru constănțeni, rezultat care menține, totuși, Handbal Club în prima parte a clasamentului.

În ultima etapă din 2023, echipa buzoiană va juca tot în deplasare, la CSM București, într-un nou meci dificil.