VICTORIE CATEGORICĂ PENTRU HANDBALISTELE BUZOIENE

0
184

Victorie categorică a handbalistelor de la SCM Gloria Buzău, joi seară, în Sala Sporturilor. Echipa buzoiană a  primit vizita celor de la Minaur Baia Mare, într-un meci spectaculos, în care echilibrul s-a menținut doar în prima repriză.

De altfel, în prima parte a meciului, ambele echipe au avut momente bune și mai puțin bune. Gloria a condus cu patru goluri, pentru ca mai apoi să fie în dezavantaj cu două. La pauză, însă, buzoiencele conduceau cu 16 la 15.

În repriza a doua, Gloria a avut momente magice care au ridicat sala în picioare. Buzoiencele s-au apărat magistral și au greșit foarte puțin pe faza ofensivă. Băimărencele au picat psihic la un moment dat și au înscris doar de opt ori în ultimele 30 de minute.

S-a încheiat 36-24 pentru SCM Gloria Buzău, scor aplaudat la scenă deschisă de toți cei prezenți în Sala „Romeo Iamandi”. Echipa buzoiană este pe locul 7 în clasament, cu 16 puncte, iar Liga Națională intră în pauză, din cauza Campionatului Mondial.