VICTORIE IMPORTANTĂ PENTRU SCM GLORIA BUZĂU

0
246

Victorie importantă, sâmbătă, pentru SCM Gloria Buzău în fața unei contracandidate la unul dintre locurile ce asigură calificarea în cupele europene. Handbalistele din Buzău s-au impus, pe teren propriu, cu 30-27, în fața celor de la  Măgura Cisnădie, într-un meci contând pentru etapa a 9-a din Liga Națională de handbal feminin.

Prima repriză a fost echilibrată, echipa din Cisnădie reușind să conducă la trei goluri în minutul 23. Până la pauză, Gloria a întors, însă, rezultatul și a condus cu 16-15. Formația buzoiană s-a desprins la 24-19 în minutul  41, apoi și-a menținut avansul și s-a impus fără emoții, scor 30-27.

Portarul echipei Măgura Cisnădie, Marta Batinovic a jucat contra fostei sale echipe. La finalul mecoiului ea a declarat că s-a simțit ca acasă, iar pe viitor nu exclude să revină la Buzău.

Cu 13 puncte din 9 partide, SCM Gloria Buzău ocupă locul 7 în clasament și păstrează șanse în lupta pentru cupele europene.