VICTORIE CLARĂ PENTRU METALUL BUZĂU

0
323

Metalul Buzău a câștigat clar, cu 5 la 0, partida cu nou promovata Hamangia Baia, în cea de-a  opta etapă a seriei secunde din Liga a III-a de fotbal. Meciul a fost la discreția buzoienilor care mai puteau înscrie de 6-7 ori.

La pauză era deja 3-0 pentru Metalul, după reușitele semnate de Marius Tudorică, Ștefan Moraru și Sergiu Arnăutu, dar și o mare ratare a lui Alin Manea. Și partea secundă a fost un galop de sănătate pentru buzoieni, care au mai înscris doar două goluri, prin Ionuț Pelivan și Bogdan Panaite, în prelungiri.

Cu 19 puncte, Metalul Buzău este pe locul 2, la cinci puncte de lidera CSM Focșani. Buzoienii au cea mai bună apărare din serie, cu doar două goluri primite, ambele în meciul de pe 30 septembrie, împotriva celor din Focșani.

Din păcate, weekendul nu a fost atât de bun și pentru celalalte două cluburi buzoiene din serie. CSM Rm Sărat a pierdut în deplasarea de la Unirea Braniștea, scor 2 la 3. Cu același scos a fost învinsă și Voința Limpeziș, la Liești.