VICTORIE LA LIMITĂ ÎN CUPA EHF LA HADBAL FEMININ

0
251

Gloria Buzău a reușit o victorie la limită, dar foarte prețioasă, sâmbătă, în prima manșă a turului 2 preliminar al Cupei EHF la hadbal feminin. Venite din postura de vicecampioane ale Spaniei, și de câștigătoare ale cupei, ibericele le-au făcut viața grea buzoiencelor, în ciuda unui public buzoian numeros, care a susținut frenetic echipa gazdă.  Meciul a fost unul extrem de echilibrat, niciuna dintre cele două combatante nereușind să se distanțeze decisiv pe tabelă, fapt confirmat inclusiv de scorul de la pauză, 15 la 15.

În a doua repriză, s-a mers tot cap la cap. Buzăul a părut că poate obține acel avantaj substanțial care să-i asigure un meci mai ușor în returul de pe Costa del Sol. Gloria a condus cu 27 la 23 la un moment dat, dar nu a reușit să conserve avantajul. Pe final, elevele lui Adrian Chiruț au pus între ele și adversare un ecart de 3 goluri, 29 la 26, dar, din nou, ibericele au revenit pe tabelă.La final, formația gazdă s-a impus la limită, scor 32 – 31, așa că meciul din retur se anunță a fi extrem de greu. Partida care va decide calificarea în turul 3 preliminar al Cupei EHF se va disputa în Spania, sâmbătă, de la 19.00, ora României.