VICTORIE URIAȘĂ PENTRU SCM GLORIA BUZĂU

0
205

Victorie uriașă, ieri, pentru SCM Gloria Buzău, în etapa a 20-a din Liga Națională de handbal feminin. Formația buzoiană s-a impus extrem de clar în fața echipei SCM Craiova, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, scor 40-36 (la pauză 22-16),

Buzoiencele au condus încă din start, 8-4, în minutul 9, 11-6, în minutul 13, iar scorul a căpătat proporții, 21-13, în minutul 27. Tot elevele lui Anca au fost vioara întâi și în repriza secundă. Tabela a indicat în permanență o diferență confortabilă: 26-22, în minutul 39, pentru ca în minutul 67 să fie 39-33. La final a fost o victorie fără dubii, 40-36, iar șansele pentru o nouă participare a Gloriei în cupele europene au crescut considerabil.

SCM Gloria Buzău are 43 de puncte și a urcat pe locul 4, peste Dunărea Brăila (locul 5 cu 40 de puncte), formație care a fost învinsă pe teren propriu de Bistrița. În etapa viitoare, Gloria va juca în deplasare la Minaur Baia Mare, apoi la Buzău vine CSM Galați.