VICTORIE MARE PENTRU HANDBALISTELE BUZOIENCE

0
999

Victorie mare pentru handbalistele de la SCM Gloria Buzău în Liga Florilor! Echipa buzoiană s-a impus în deplasare, 28 la 27, cu CSM Râmnicu-Vâlcea, și păstrează șanse pentru un loc în cupele europene.

Gazdele au avut un debut bun de meci, în care au condus cu 4-2 şi 5-3. Gloria a înscris, însă, patru goluri la rând şi a preluat controlul jocului, desprinzându-se la patru goluri, 14-10. În debutul reprizei secunde, avantajul handbalistelor din Buzău a crescut la cinci goluri, 16-11, dar vâlcencele au reuşit egalarea, 18-18, în minutul 42. Gloria a preluat din nou conducerea şi a făcut 27-23, în minutul 57, obţinând în cele din urmă o victorie la limită, dar extrem de prețioasă, cu 28-27.

SCM Gloria Buzău se află pe poziția a 5-a a clasamentului, cu 40 de puncte, la egalitate cu Dunărea Brăila, la 5 puncte de locul 6 ocupat de CSM Rm. Vâlcea.