VICTORIE IMPORTANTĂ

0
279

Victorie importantă, duminică seară, pentru handbalistele de la SCM Gloria Buzău, în fața formației Handbal Club Zalău. Altă dată o formație cu pretenții de cupele europene, trupa lui Gheorghe Tadici se află la retrogradare și a cedat extrem de clar la Buzău: scor 23-16.

SCM Gloria Buzău a condus aproape tot meciul, însă jucătoarele din Zalău au reușit să mențină o diferență constant mică, pe tabelă. La pauză, Gloria avea un avantaj de trei goluri, 12 la 9.

În repriza secundă, buzoiencele, mai experimentate, au reușit să conserve diferența, deși Zalăul a evoluat, în câteva rânduri, în superioritate. S-a încheiat 23-16, iar Gloria acumulează 37 de puncte și urcă pe poziția a 5-a, la egalitate cu Dunărea Brăila, care e pe locul 4. Runda viitoare, Buzăul va juca, în deplasare, pe 22 martie, la Rm Vâlcea.