SE MENȚIN LIDERE

0
271
Sursa foto: Youtube

SCM Gloria Buzău se menține în fruntea Ligii Naţionale feminine de handbal, cu maximum de puncte, şi după cel de-al cincilea obstacol de la începutul campionatului. Ultima victorie a venit duminică, în deplasarea pe care echipa buzoiană au avut-o la Zalău, cu echipa lui Gheorghe Tadici. Altădată una dificilă, tensionată şi terminată pe muchie de cuţit, deplasarea de duminică a fost fără emoţii pentru buzoience.

Gloria Buzău a dominat autoritar prima repriză, pe care a condus-o de la un capăt la altul, pentru 14-11 la pauză. Handbal Club Zalău a avut singurele momente mai bune imediat după pauză, când a egalat la 14, apoi la 17. Apoi echipa buzoiană a pus definitiv stăpânire pe joc, iar meciul a curs spre deznodământul firesc.

S-a terminat 24-30, una dintre cele mai clare diferenţe în jocurile directe. Prima în clasament cu 15 puncte în 5 etape, SCM Gloria Buzău aşteaptă duminică, 9 octombrie, la Sala Sporturilor, în următoarea etapă, vizita formației SCM Rm. Vâlcea.