CSM BUCUREŞTI A CÂȘTIGAT LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL FEMININ!

0
1882

Autor: Newss.ro

În urma unui meci de infarct, în care a fost egal după două reprize de prelungiri, handbalistele românce au câştigat la loviturile de departajare. CSM București a egalat în ultimele 10 secunde, atât în meci, cât și în prelungiri. Au urmat aruncările de la 7 metri, acolo unde portărița noastră, Pessoa, a apărat două lovituri ale jucătoarelor de la Gyor. Unguroaicele au preluat conducerea încă din start,iar din minutul 18 și-a dublat avantajul. La pauză, româncele au intrat în avantaj, 13-12, după ce Gullden a marcat la ultima fază din 7 metri.

Aurelia Brădeanu, fostă jucătoare a echipei Gyor, a fost cea care a marcat golul care a adus, pentru prima dată, trofeul Ligii Campionilor în România. Gullden a devenit cea mai bună marcatoare a competiției și a fost desemnată și MVP-ul Final Four-ului.