VICTORIE IMPORTANTĂ PENTRU HC BUZĂU

0
228

Victorie mare pentru Handbal Club Buzău, în fața unei echipe neînvinse în acest sezon, cu șase victorii în Liga Zimbrilor. Buzoienii s-au impus cu 33-31 în fața celor de la Potaissa Turda și au urcat pe locul 5 al clasamentului.

Meciul nu a început deloc bine pentru Handbal Club, care avea în față o echipă europeană. Oaspeții au controlat jocul și, pe fondul ratărilor din atac ale buzoienilor, s-au distanțat la cinci goluri.

În repriza a doua a ieșit, însă, la rampă Crăciunescu, portar care a reușit câteva parade aproape imposibile. Buzoienii au prins curaj și au echilibrat jocul, iar cu 17 minute înainte de final, au egalat la 26. Handbal Club a menținut ritmul și s-au desprins la 32-30, în minutul 57. Chiar dacă echipa din Turda a redus din diferență și chiar putea egala, în minutul 59, finalul a aparținut buzoienilor. S-a încheiat 33-31, rezultat în urma căruia echipa buzoiană acumulează 33 de puncte și urcă pe locul 5, în plutonul fruntaș.