VICTORIE IMPORTANTĂ PENTRU METALUL BUZĂU

0
283

Victorie uriașă pentru Metalul Buzău, obținută chiar pe terenul câștigătoarei Cupei României, Corvinul Hunedoara.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, ambele echipe fiind mai degrabă preocupate să nu ia gol. A rezultat un joc destul de anost, fără a se consemna mari ocazii la vreuna dintre porți.

Partea a doua a întâlnirii a fost mult mai animată, atât Corvinul cât și Metalul încercând să dea lovitura și să tranșeze soarta meciului. Au reușit buzoienii în minutul 75, prin Dragoș Lazăr. Tânărul a reluat în poartă din 3-4 metri, fiind servit de Jozic, fotbalist intrat în teren în repriza a doua, în locul lui Alin Manea. După gol, echipa buzoiană s-a apărat calm, iar gazdele n-au reușit să pună în mare pericol poarta lui Dinu. Pentru Corvinul a fost prima înfrângere pe teren propriu după un an.

În urma acestei victorii, Metalul Buzău a urcat până pe locul 11, la egalitate de puncte, 12, cu Chindia, FCU Craiova și FC Argeș.