Iarna târzie cuprinde, treptat, întreaga țară.
După un început de an mai călduros decât în mod obișnuit, în majoritatea zonelor vor fi câteva zile de iarnă autentică.
Cel puțin până marți dimineață, vremea va fi rece și sunt așteptate precipitații mixte, ninsori și polei și intensificări ale vântului.
În unele zone se va depune strat de zăpadă de până la 10cm, iar vântul va sufla chiar și cu 50km/h.
18 județe din nordul, centrul și nord-estul țării, precum și din zonele montane sunt acum sub un cod galben de temperaturi scăzute.
Meteorologii spun că și următoarele două nopți vor fi geroase, cu minime între -16 și -10 grade.
Este în vigoare și un cod galben de ninsori. În județele Constanța, Ialomița și Călărași vor fi 10-15cm de zăpadă, iar ninsoarea va fi viscolită de rafale de vânt de 35-45km/h.
Polițiștii le recomandă șoferilor să nu plece la drum dacă nu au mașinile echipate de iarnă. Să adopte un comportament preventiv la volan și să dea dovadă de mai multă toleranță în trafic. Conducătorii auto să își verifice starea și tipul anvelopelor, să ruleze cu o viteză permanentă, adaptată condițiilor meteo rutiere și, de asemenea, să păstreze o distanță mai mare în trafic față de ceilalți participanți, pentru a putea opri în siguranță.
De la mijlocul săptămânii nu vor mai fi precipitații, dar va rămâne vreme rece în nordul țării.