NUMĂRUL CAZURILOR DE COVID-19, ÎN SCĂDERE

0
134

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a informat că, în perioada 27 ianuarie – 2 februarie, au fost înregistrate 107 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, în scădere cu 18,3% față de săptămâna precedentă.

Potrivit INSP, 31 dintre cazurile noi sunt la pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

În perioada 27 ianuarie – 2 februarie au fost raportate două decese la persoane infectate cu SARS-CoV-2.

În ultima săptămână au fost efectuate 950 de teste RT-PCR și 15.400 de teste rapide antigenice. Rata pozitivității a fost de 0,6%.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 14.041.709 de teste RT-PCR și 15.214.221 teste rapide antigenice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.