DOUĂ MEDALII PENTRU BOXUL BUZOIAN, LA JUNIORI

0
220

Performanțe notabile pentru doi sportivi buzoieni la Campionatul Național de Juniori la Box. Ei s-au întors de la competiția găzduită de Sala de Atletism din Bacău cu două medalii, una de aur și cealaltă de argint.

La startul întrecerii s-au aliniat cei mai buni 230 de sportivi de la toate cluburile de profil din țară.

Alex Apostol, sportiv legitimat la SCM Gloria Buzău și pregătit de Steluța Duță a obținut argintul la categoria 75 de kilograme. Din păcate, în finală, el a fost învins de Andrei Iofciu.

Celălalt protagonist al competiției din Bacău a fost Denis Cucu, sportiv antrenat de un alt nume mare al boxului buzoian, Bogdan Dinu. El a câștigat medalia de aur în finala categoriei 80 kg, după ce s-a impus în fața lui Andrei Cristian Bereznicu. Performanța buzoianului este cu atât mai mare cu cât adversarul său din finală este, de asemenea component al lotului național.