VICTORIE OBȚINUTĂ ÎN ULTIMELE MINUTE

0
282

Victorie prețioasă pentru Handbal Club Buzău, într-un campionat mult mai echilibrat decât în ediția trecută. Formația buzoiană s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la CSM Bacău, cu 32-30, după o partidă în care victoria a venit în ultimele minute.

Handbal Club a început tare meciul și a dominat prima repriză, cel puțin în primele 25 de minute. Echipa din Bacău a avut însă puterea de a reveni și s-a apropiat la două goluri chiar înainte de pauză, 18-16.

În partea a doua, buzoienii au ratat mai mult, ceea ce a permis oaspeților să egaleze la 20. Ba chiar Bacăul a prins aripi și s-a distanțat pe tabelă, 28-26, cu zece minute înainte de final. Din fericire, Handbal Club a luptat până la capăt, și a egalat la 29, apoi a preluat conducerea, 30-29. Oaspeții au reușit să egaleze însă finalul a aparținut tot buzoienilor, care au mai înscris de două ori.

S-a încheiat 32-30 pentru Handbal Club, rezultat în urma căruia echipa buzoiană a ajuns pe locul 6 cu 12 puncte.

Etapa viitoare, buzoienii vor avea un meci extrem de greu,  la Baia Mare, cu Minaur.