PRIMA VICTORIE PE TEREN PROPRIU PENTRU METALUL BUZĂU

0
80
Arhivă

Victorie mare pentru Metalul Buzău, prima pe teren propriu din acest sezon al Ligii a 2-a. Formația buzoiană s-a impus cu 1-0 în fața CSM Slatina, echipă aflată pe locul secund al clasamentului până la acest meci.

Metalul a început curajos partida din Crâng și puteau deschide scorul încă din minutul 3, prin Moldovan, însă șutul acestuia a fost respins de Toroc. Și oaspeții puteau marca, dar reluarea cu călcâiul a lui Doman a fost  respinsă din apropierea liniei porții. Finalul primei reprizei a consemnat un scor alb, 0-0, în ciuda unui joc deschis.

În partea a doua, echipa buzoiană a forțat mai mult și a deschis scorul cu un sfert de oră înainte de final, prin Adi Moldovan. Vârful buzoienilor a trimis în poartă mingea pasată excelent din corner de Tudorică. Oaspeții au alergat după egalare însă nu au reușit să înscrie până la final. Metalul și-a adjudecat, astfel, trei puncte mari și a urcat până pe locul 14, departe de zona retrogradării.

Etapa viitoare, pe 21 septembrie, Metalul se va deplasa la Chiajna, pentru meciul cu Concordia.