METALUL BUZĂU ÎNVINS DE STEAUA

0
261

Etapa a II-a nu a adus vreun punct Metalului Buzău. În prima partidă disputată pe teren propriu, nou-promovata a fost învinsă, cu 1-0, de Steaua București, o echipă mult mai experimentată, cu pretenții la primele locuri în clasament.

Steliștii au înscris destul de repede, în minutul 18. Veteranul Adi Popa a profitat de o nesincronizare a flancului drept buzoian, a intrat în careu și a înscris la colțul scurt, fără replică din partea portarului de la Metalul. Și buzoienii puteau marca, cu câteva minute înainte, când șutul bun a lui Adi Moldovan a lovit bara.

În partea a doua a meciului Metalul a ieșit la joc, a riscat, dar nu a reușit să egaleze. Steliștii au preferat jocul pe contre și au avut două situații mari de gol, rămase, însă nefinalizate. Buzoienii puteau da lovitura în finalul partidei, dar Opaiț a luftat din interiorul careului.

S-a încheiat 1-0 pentru Steaua, iar Metalul rămâne fără vreun punct în clasament.