EGAL LA DEBUT PENTRU GLORIA BUZĂU

0
364

Gloria Buzău s-a întors cu un punct din deplasarea sa de la Ploiești, în primul meci în Liga 1, după 15 ani.

Echipa din Crâng a început curajos meciul și a avut o ocazie mare în minutul 11 prin portughezul Matos, dar și alte câteva atacuri tăioase către poarta ploieștenilor. Petrolul a dominat, per total, jocul fără însă a crea mari ocazii la poarta Gloriei.

Echipa gazdă a început mai decisă repriza a doua și chiar a înscris, dar golul a fost anulat pentru o poziție de offside. După alte câteva minute, Petrolul a primit și un penalty, după o imprudență a lui Călin, care l-a călcat pe albanezul Berisha. Din fericire, Gicu Grozav a executat slab, pe lângă poartă.

După ratarea loviturii de pedeapsă, jocul ploieștenilor s-a stins vizibil, iar buzoienii au încercat să conserve rezultatul. Doar tânărul Tolea și-a mai creat o ocazie, dar șutul său din interiorul careului a fost reținut în doi timpi de Greab.

S-a încheiat 0-0, un rezultat ce poate fi considerat bun pentru o echipă nou-promovată. Etapa următoare, Gloria va întâlni pe propriul teren pe Sepsi Sf. Gheorghe.