5 MEDALII LA CUPA ROMÂNIEI DE BOX FEMININ

0
310

Rezultate excelente pentru sportivele de la CSM Buzău și SCM Gloria Buzău la Cupa României de box feminin.

În întrecerile de junioare și tineret, trei sportive de la CSM Buzău au urcat pe podium, una chiar pe prima treaptă. Este vorba despre Ramona Mihaela Manea, care a obținut medalia de aur la categoria 50 kg tineret. Alte două pugiliste, Iulia Eliza Frățilă și Alexandra Dudău au câștigat medalii de bronz, la categoriile 70 kg junioare, respectiv 60 kg tineret.

Și două sportive de la SCM Gloria Buzău au urcat pe podium la Cupa României. Denisa Gabriela Borcău și Laura Florentina Șonea au obținut medalii de bronz la  categoriile 60 kg juniori, respectiv 70 kg tineret.

Atât pugilistele de la CSM Buzău, cât și cele de la SCM Gloria sunt antrenate de fosta mare campioană Steluța Duță. Cupa României de box feminin s-a desfășurat anul acesta la Craiova, acolo unde au concurat cele mai bune sportive din țară.