DEBUT CU STÂNGUL

0
245

Gloria Buzău a debutat cu stângul în grupele Cupei României la fotbal. Într-o partidă disputată în fața propriilor suporteri, formația din Crâng a fost învinsă de FC Botoșani, cu 1-0. Oaspeții, favoriți prin prisma faptului că evoluează în Superligă, au primit, încă din startul meciului, o replică bună din partea jucătorilor lui Adrian Mihalcea, care au ratat mai multe ocazii clare de gol. Până la pauză, însă, nu s-a marcat în nicio poartă.

După opt minute de la reluarea jocului, FC Botoșani a beneficiat de un penalty, fructificat de Mailat. După primirea golului de la 11 metri, Gloria nu a reușit minute bune să aibă ocazii periculoase, iar pe final de meci, Burlacu a ratat, trimițând puternic peste poartă. S-a încheiat 1-0 pentru FC Botoșani, scor care îngreunează misiunea Gloriei de a depăși faza grupelor Cupei României. Următorul meci pentru echipa din Crâng va fi în campionat, luni, tot acasă, împotriva formației Spartac București.