VICTORIE, DAR NU ȘI CALIFICARE

0
174

Handbalistele Gloriei Buzău au ratat din nou calificarea în grupele Ligii Europene, chiar dacă s-au impus în manșa retur disputată la Buzău, duminică, cu echipa mahiară Motherson. Partida s-a încheiat 25-23 (la pauză 15-13), scor însă insuficient pentru calificare, dat fiind că oaspetele câștigaseră acasă, în tur, cu 29-26.

Buzoiencele au condus cu 6-3 și 9-5 în prima parte a meciului, oaspetele au revenit la 9-9 și au preluat conducerea cu 12-11. Încurajate de o sală arhiplină, handbalistele de la Gloria au marcat de patru ori la rând și au dus scorul la 15-12, iar la pauză au intrat cu două goluri avans, după ce trupa maghiară a mai marcat o dată.

Debutul părții secunde a întâlnirii a fost favorabil Buzăului, Gloria conducând cu 17-14 și 19-16. Echipa maghiară a revenit la 19-19, dar jucătoarele antrenate de Adrian Chiruț au câștigat cu 25-23.

A fost a treia tentativă consecutivă a Gloriei de a pătrunde în grupele Ligii Europene de handbal feminin, după ce a fost eliminată și în edițiile anterioare de Nantes, respectiv de Storhamar.