AU PIERDUT, DAR MAI AU ȘANSE

0
186
Sursa foto: Facebook// Gloria Buzău Handbal

SCM Gloria Buzău a pierdut, duminică seară, prima manșă din turul 3 preliminar al Ligii Europene la handbal feminin, 26-29 în Ungaria, cu formația Motherson. Ocupanta locului 4 în Ungaria, formația gazdă a dictat ritmul în prima repriză. Deși echipa buzoiană a avut un start mai bun și a condus cu 4-2, maghiarele au revenit rapid la conducere. Gazdele au avut un final de repriză mai bun și au intrat la pauză în avantaj, 16-12. Motherson a condus chiar la șapte goluri diferență, 21-14 în minutul 39. Condusă la șase goluri în minutul 54, echipa pregătită de Adrian Chiruț a avut un final de meci bun și a redus din handicap.

Formația din Ungaria s-a impus cu 29-26, dar calificarea se va decide în returul de la Buzău, programat duminica viitoare, de la ora 17.00. Lider în campionat cu punctaj maxim, SCM Gloria Buzău fusese inițial eliminată în turul 2 al Ligii Europene de Costa del Sol Malaga. După o victorie la limită la Buzău, scor  32-31, Gloria a cedat returul de la Malaga, 24-30. Oficialii Gloriei au contestat însă în retur că echipa spaniolă a folosit o jucătoare care nu era înscrisă pe foaia de joc, contestația a fost admisă de Federația Europeană și astfel Buzăul a câștigat la masa verde.