VICTORIE PREȚIOASĂ

0
195

Trei puncte extrem de prețioase obținute de Gloria Buzău, sâmbătă, în deplasarea de la Unirea Dej, partidă care a contat pentru etapa a 14-a din Liga 2. Jucătorii din Crâng s-au impus cu 3-2 (la pauză 2-1), după ce au condus cu 3-1. Boiciuc a deschis scorul în minutul 5, pentru Gloria, dar Unirea a reușit să egaleze repede, în minutul 14. Același Boiciuc a readus formația buzoiană în avantaj, în minutul 25, și a stabilit scorul pauzei. Imediat după reluarea meciului, în minutul 48, Gaitan  a mărit diferența la două goluri. Ultimul gol al partidei a fost reușit de gazde, dar nu a schimbat soarta meciului, cele trei puncte ajungând la Buzău. În urma acestei victorii, Gloria Buzău a acumulat 25 de puncte în clasament și se menține pe locurile de play-off. În startul jocului de la Dej, cele două echipe au ținut un moment de reculegere în memoria jurnalistului buzoian Mihai Baltag, dispărut dintre noi vineri, 11 noiembrie 2022. Dumnezeu să îl odihnească în pace!