VICTORIE PENTRU PLAY-OFF

0
180

Victorie prețioasă obținută, duminică, de Gloria Buzău, pe teren propriu. Jucătorii lui Adrian Mihalcea s-au impus cu 3-1 în fața  formației Viitorul Tg. Jiu, la capătul unui meci pe care trupa din Crâng l-a dominat cu autoritate. Într-o partidă care a curs 99 la sută într-un singur sens, Gloria Buzău a deschis scorul încă din minutul 14, prin Valentin Munteanu. Chiar dacă a mai avut ocazii bune de a încrie, echipa buzoiană şi-a dublat avantajul abia în minutul 50, după reuşita lui Andrei Blejdea. Şi Alexandru Boiciuc şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 54, după un contraatac. Reuşita oaspeților, prin Alexandru Dulca, în minutul 88, în poarta lui Relu Stoian, n-a mai contat în economia partidei. Cu 22 de puncte, Gloria Buzău le-a egalat în clasament pe Csikszereda Miercurea Ciuc şi Oţelul Galaţi, însă a depăşit-o doar pe a doua la golaveraj şi a urcat pe locul 6, ultimul de play-off.