A 7-A VICTORIE CONSECUTIVĂ

0
195
Sursa foto: Arhivă

SCM Gloria Buzău continuă parcursul ireproșabil, din acest sezon, în Liga Florilor. Handbalistele antrenate de Adrian Chiruţ au bifat, duminică seară, în epilogul etapei a 7-a din Liga Naţională, a 7-a victorie din tot atâtea meciuri disputate, în fața unei echipe deloc comode: SCM Craiova.

Cu Ana Maria Iuganu (7 goluri) şi Bianca Harabagiu (6 reușite), principalele marcatoare, Gloria a lovit Craiova din toate poziţiile, cu un maxim de şapte goluri, 26-19, în minutul 55. Finalul partidei nu a fost, însă, lipsit de griji, formația buzoiană desprinzându-se în ultimele minute. S-a încheiat 27-23, iar Gloria Buzău a revenit în fruntea Ligii Naţionale, cu maxim de puncte, 21, lăsându-le în spate, la două puncte, pe CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa.

După această etapă, Liga Naţională se întrerupe pentru meciurile de la Campionatul European. Următoarea etapă este programată pe 4 decembrie, când Gloria o va întâlni la Sala Sporturilor pe Minaur Baia Mare.