ÎNCĂ UN TROFEU IMPORTANT CÂȘTIGAT DE BUZOIANCA ALEXIA TATU

0
257

Câştigătoare a turneului de la Wimbledon – categoria Under 14, buzoianca Alexia Tatu și-a trecut în palmares încă un trofeu extrem de important. Alături de turcoaica Ada Kumru, buzoianca a câștigat proba de dublu în cadrul unui puternic turneu de tenis de câmp, în Belgia, Young Champions Cup. În finală, cuplul româno-turc a învins perechea formată din cehoaica Veronika Sekerkova şi poloneza Oliwia Sybicka cu 7-6, 6-7 şi 11-9. Confruntarea a durat o oră şi 30 de minute și a pus capăt unei săptămâni foarte grele pentru româncă. Buzoianca a fost nevoită să stea în izolare cinci zile, în Germania, înainte de a ajunge în Belgia. Pentru Alexia Tatu, sportivă legitimată la Ten Club Tenis Buzău și antrenată de Gabi Caloian, a fost cea de-a 17-a finală europeană și cel de- al 10-lea trofeu cucerit în acest an. Specialiștii o consideră pe Alexia ca fiind urmașa de drept a Simonei Halep. Buzoianca a câștigat în urmâ cu câteva săptămâni trofeul de Grand Slam de la Wimbledon, după o finală disputată împotriva unei alte sportive din România, Andreea Soare, scor 7-6, 6-4.