VICTORIE CHINUITĂ

0
260
Sursa foto: Arhivă

Debut cu dreptul, dar și cu emoții, pentru Gloria Buzău, în noul sezon al Ligii a 2-a de fotbal. Formația din Crâng s-a impus pe teren propriu, cu 1-0, în fața Ripensiei Timișoara, la capătul unui meci în care cele mai mari ocazii de gol au aparținut bănățenilor. Jucătorii lui Cristi Pustai au început extrem de timid partida, fără să-și creeze vreo ocazie periculoasă la poarta lui Toroc. Ba mai mult, oaspeții au fost cei care au inițiat acțiunile mai periculoase de atac. Piftor a ratat cea mai mare ocazie, după ce a șutat pe lângă poarta lui Stoian, dintr-o poziție aproape ideală.

După pauză, garda veche Gloriei a făcut, totuși, diferența. Intrat în teren la pauză, Alin Cârstocea l-a învins, în minutul 61, pe portarul timișorenilor, de la 25 de metri, cu o execuție de excepție. Gloria a reușit să păstreze avantajul minim, până la finele meciului, deși oaspeții au mai ratat o mare ocazie. Prestația echipei buzoiene nu a încântat deloc spectatorii prezenți în tribunele din Crâng, singurii care au primit aplauze fiind autorul golului, Cârstocea, și tânărul Robert Sălceanu. Etapa viitoare, Gloria Buzău se deplasează la București, pentru meciul cu Metaloglobus. Luni, oficialii buzoieni vor afla dacă meciul se joacă pe sintetic, sau în alt complex din Ilfov.