SPERANȚE PENTRU CUPELE EUROPENE

0
310
Sursa foto: Facebook//Gloria Buzău Handbal

SCM Gloria Buzău a terminat campionatul cu o victorie la scor și speră la o nouă participare în cupele europene. Echipa buzoiană s-a impus cu 37-28, duminică după-amiază, la Sala Sporturilor, împotriva penultimei clasate, Ştiinţa Bucureşti, formaţie retrogradată direct în liga secundă, în ultima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin. Gloria a încheiat pe locul 5 şi aşteaptă acum să vadă distribuirea locurilor în viitoarea ediţie a cupelor europene.

Rapid Bucureşti este noua campioană a României, după victoria obţinută la Rm. Vâlcea, 35-27, titlu care ajunge în Giuleşti după 19 ani. CSM Bucureşti a încheiat pe locul 2, Vâlcea pe 3, iar Măgura Cisnădie pe poziţia a 4-a. Cum este foarte probabil ca CSM Bucureşti să primească un wild card pentru viitorul sezon al Ligii Campionilor, Gloria ar putea primi, la rândul ei, permisul de a evolua în preliminariile Liigii Europei.