O NOUĂ MEDALIE INTERNAȚIONALĂ CUCERITĂ DE BUZOIANCA MARINA BABOI

0
1762

În cadrul celei de-a 27-a ediții a Campionatelor Balcanice de Atletism Indoor, competiție găzduită de capitala Turciei, Istanbul, atleta a cucerit medalia de bronz în cursa de 60 de metri plat. Sprintera buzoiană Marina Baboi, legitimată la Gloria Buzău, s-a numărat printre protagoniștii întrecerilor, reușind să termine a 3-a proba de 60 de metri plat. Buzoianca a încheiat cursa cu 7.5 secunde, fiind depășită de atlete din Cipru și Serbia. România a deplasat în orașul de pe Bosfor o delegație formată din 35 de sportivi, cu care a reușit să obțină 13 medalii. Astfel, delegația tricoloră s-a clasat a doua, după cea a Turciei. Pentru Marina Baboi urmează participarea la cea mai importantă competiție din carieră, Campionatele Mondiale Indoor de Seniori, de la Belgrad. Evenimentul este programat între 18 și 20 martie.