VICTORII LA SCOR

0
306
Sursa foto: Arhivă

Victorii la scor pentru cele două echipe buzoiene din Liga a 3-a de fotbal în prima etapă a returului. Metalul Buzău a revenit pe podium după victoria zdrobitoare de la Siretu, acolo unde s-a disputat meciul cu Dinamo Bacău. Cu Vali Stan din nou pe bancă şi cu un cuplu de atac exploziv, ca în vremurile bune, echipa buzoiană n-a stat la discuţie cu cea a gazdelor, o nou promovată pentru care eşalonul 3 este o pălărie prea mare. În minutul 37, era deja 5-0 pentru buzoieni, cu patru goluri înscrise de Alin Iacob şi unul de Andrei Pavel. Același Pavel a mai punctat o dată la nici un sfert de oră de la reluare. Gazdele au înscris o dată, iar partida s-a încheiat cu 1-6 pentru buzoieni.

Și CSM Rm. Sărat a câștigat la scor în a doua deplasare la rând, în Brăila. După acel neverosimil 7-2 la Ianca, râmnicenii au mers la Făurei, în primul meci din retur, iar băieţii lui Marius Vişan au prins din nou o zi fastă. Destinaţia celor trei puncte era evidentă încă de la pauză, cu un avantaj de trei goluri de partea Râmnicului, după reuşitele lui Rareş Dogaru şi Ionuţ Roman. În partea secundă a meciului, a fost rost şi de golaveraj, după două goluri rapide ale lui Ricardo Mihalache şi Marius Tigoianu. „Dubla” lui Stelian Negoiţă din minutele de final, ambele din penalty, n-a mai schimbat datele problemei. Râmnicenii reintră, astfel, în calculele de play-off, mai având de disputat şi restanţa de pe teren propriu, marţea viitoare, cu Dinamo Bacău. Până atunci, însă, vineri, de la 14.00, noua oră oficială de start în Liga a 3-a pentru meciurile rămase de jucat din acest an, CSM Rm. Sărat o întâlneşte pe Metalul, într-un de-acum „clasic” al fotbalului buzoian.