VICTORIE PREȚIOASĂ

0
297
Sursa foto:sArhivă: cm-gloriabuzau.ro

Victorie importantă pentru handbalistele de la SCM Gloria Buzău, sâmbătă seară, la Sala Sporturilor, în fața formației SCM Craiova, într-un meci din etapa a 5-a a Ligii Florilor. Jucătoarele Gloriei s-au impus cu scorul de 29-25 (la pauză 15-13), dar Craiova şi-a vândut scump pielea la Buzău. De altfel, startul partidei le-a aparținut oltencelor, care s-au aflat în mai multe rânduri în avantaj pe tabelă, dar buzoiencele au încheiat prima repriză în avantaj, după reuşitele de pe final ale Alinei Ilie. Craiova a rămas periculoasă şi în startul părții a doua a meciului, chinuindu-le serios pe gazde.

O reuşită a Anei Maria Ţicu, în minutul 42, le-a readus chiar pe oltence în avantaj, 18-17. Gloria Buzău a revenit, însă, extraordinar pe final, când a avut şi şase goluri avans. Finalul a fost lipsit de emoţii, iar jucătoarele lui Aurelian Roşca şi Romeo Ilie au bifat o victorie categorică, de bun augur înaintea meciului următor, marele duel cu CSM Bucureşti, de joi, de la Sala Sporturilor. În urma acestei victorii SCM Gloria Buzău a urcat pe locul 2 în Liga Naţională feminină, într-un trio fruntaş de la vârful clasamentului, care le mai cuprinde pe CSM Bucureşti (locul 1) şi Rapid Bucureşti (locul 3), toate cu acelaşi număr de puncte, 12.