VICTORIE VENITĂ PE FINAL DE MECI

0
351

Liga a doua la fotbal s-a reluat, în weekend, după o pauză de două săptămâni. Într-un meci disputat duminică, la prânz, FC Buzău a reușit să se impună pe terenul formației Poli Iași, cu 1 – 0.  Elevii lui Cristi Pustai au avut prima ocazie în minutul 6, prin Chică Roșă. Atacantul venit de la Botoșani a reluat cu capul pe centrul porții, remarcându-l pe Popescu, portarul gazdelor. Buzoienii au mai avut două șanse de gol în prima repriză, prin Ciobanu și același Chică-Roșă.

La cinci minute după pauză, un jucător al gazdelor a văzut direct cartonaș roșu, după o intervenție imprudentă la Chică-Roșă. Imediat, buzoienii s-au instalat la conducerea jocului. Ocaziile la poarta ieșenilor s-au înmulțit iar în minutul 78 a venit și golul: Serge Ekollo a profitat de o bâlbâială în careu a gazdelor și a reluat în plasă, din 6 metri. Până la final, Buzăul s-a mulțumit să controleze jocul, menținând posesia, astfel că nu s-au mai consemnat mari ocazii de gol. Grație victoriei, FC Buzău acumulează 10 puncte și urcă pe locul 7 în Liga a doua. Poli Iași rămâne cu 6 puncte și e pe locul 13.