METALUL, O NOUĂ VICTORIE

0
384
Sursa foto: Arhivă

La trei săptămâni de la duelul din turul 2 al Cupei României sâmbătă seară, pe terenul sintetic, Metalul Buzău și CSM Rm. Sărat s-au întâlnit din nou, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 2 a Ligii a III-a. Ca şi în august, și de această dată victoria a revenit Metalului. Elevii lui Vali Stan s-au impus cu scorul de 2-1. După o primă repriză albă, săracă în faze de poartă, partida s-a înviorat subit imediat după pauză, odată cu golul marcat de gazde, prin Claudiu Zamfirescu, în minutul 53.

Râmnicenii au egalat, un sfert de oră mai târziu, în urma reuşitei din penalty, semnată de Ionuţ Roman. Golgeterul Andrei Pavel a stabilit scorul final, cu trei minute înainte de final, transformând impecabil o lovitură liberă din marginea careului. Cu punctaj maxim după primele două etape, Metalul rămâne liderul clasamentului seriei a 2-a şi va juca etapa viitoare, sâmbătă, 11 septembrie, pe terenul gălăţenilor de la Sporting Lieşti. În aceeaşi etapă, CSM Rm. Sărat va primi vizita nou promovatei Dinamo Bacău.