VICTORIE IMPORTANTĂ LA DEBUT

0
323
Sursa foto: Arhivă

SCM Gloria Buzău început noul sezon al Ligii Naționale de handbal feminin cu o victorie importantă, în fața celeilalte Glorii din campionat, cea din Bistrița. Elevele lui Aurelian Roșca au deținut avantajul pe tabelă pe tot parcursul primei părți, fiind conduse doar în startul partidei, atunci când echipa bistrițeană a avut 1 la 0. Apărarea agresivă a fost punctul forte al gazdelor, descupănindu-le în dese rânduri, pe handbalistele din Ardeal. Buzăul a încheiat prima repriză cu un avantaj de cinci goluri, 13 la 8.

În repriza secundă, Bistrița a avut câteva momente de grație și părea că poate surmonta diferența de pe tabelă, însă organizarea bună din defensivă și atacurile prelungite până la limita timpului regulamentar ale gazdelor au decis învingătoarea. La final, tabela Sălii sporturilor arăta scorul de 25 – 23 pentru Gloria Buzău. În etapa a doua, pe jucătoarele de la Gloria Buzău le așteaptă încă un derby, cel cu Rapid București, o echipă mult mai puternică decât anul trecut. Partida se va disputa sâmbătă, 11 septembrie, în Sala sporturilor „Rapid” din Capitală.