CEA MAI BUNĂ LA CUPA EUROPEI

0
626

Buzoianca Marina Baboi a fost cea mai bună atletă din echipa României prezentă la Cupa Europei de la Cluj-Napoca, competiţie încheiată duminică seară şi pe care România a organizat-o în premieră. Atleta din Buzău a fost singurul sportiv român care a luat startul în trei probe, 100 de metri, ştafetă 4×100 de metri şi 200 de metri, şi a cucerit cele mai multe puncte pentru echipa României. Marina a început competiţia, sâmbătă, cu un loc 8 în cursa de 100 de metri, echivalent cu 5 puncte şi a continuat cu proba de ştafetă, unde a fost ultimul schimb, alături de Ene, Roşianu şi Nesteriuc, România mai cucerind încă 3 puncte la final.

Duminică, la proba de 200 de metri, buzoianca a câştigat seria B a finalei, cu timpul de 23 de secunde și 62 de sutimi de secundă, un nou record personal, iar în clasamentul final al cursei a ocupat locul 4 şi a adus României nu mai puţin de 9 puncte. Un total, aşadar, de 14 puncte aduse delegaţiei tricolore de cea mai valoroasă sprinteră a României! Penultima în clasamentul general, reuşind să depăşească doar Estonia, România a retrogradat, din păcate, la final în liga a 2-a, al treilea eşalon valoric european.